Instytut Analizy Grupowej Rasztów na Facebooku
 

WydarzeniaKontakt

Instytut Analizy Grupowej „Rasztów”
ul. Genewska 9A, Warszawa
tel. 512 331 067 sekretariat.rasztow@gmail.com
więcej... Kontakt

Wydarzenia – Bieżące

05.05.2017
Seminarium z Stefanią Marinelli 11.06.2017
 Zapraszamy na Seminarium                                             

Wymiary czasowe grupy. Rzut okiem począwszy od Northfield...

Prowadząca: STEFANIA MARINELLI szkoleniowa analityczka grupowa z Włoch, superwizorka, profesorka na Wydziale Psychologii Klinicznej Uniwersytetu “La Sapienza” w Rzymie, autorka wielu publikacji o grupach homogennych

Kiedy: 11.06.2017, 9:30-11:00

Gdzie: Instytut Analizy Grupowej Rasztów, Genewska 9a, Warszawa 

Zapisy: do 31.05., liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń     

Opłata: 95 pln

Nr konta BZWBK 75 1090 1694 0000 0001 0271 1433 / INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ „RASZTÓW”

Język: Prowadząca będzie mówiła w języku włoskim i będzie zapewnione równoległe tłumaczenie

Opis

Podczas warsztatu podjęty zostanie temat czasu i jego znaczenia w procesie grupowym, w porównaniu  z diadyczną relacją terapeutyczną. Czas jest bowiem czynnikiem, który wzmacnia i wydobywa procesy grupowe oraz elementy pierwotne. Elementy pierwotne, a także funkcjonowanie człowieka, pojawiają się we wspólnym polu, które wytworzone zostaje dzięki grupie.

Prowadząca wraz z uczestnikami będzie się zastanawiać czy to wzmocnienie i wydobycie typowe dla grup jest bardziej charakterystyczne dla grup homogennych czy mieszanych?

W tym kontekście analizowany będzie przypadek dotyczący pracy grupowej z żołnierzami z traumą wojenną, przeprowadzony przez Biona w Northfield. Porównane będą myśli Biona dotyczące jedności grupy (eng: unity), prymitywnych jej podstaw, które nazywał protomentalnymi (eng: protomental) z jego późniejszymi spostrzeżeniami dotyczącymi psychotycznego funkcjonowania. Konstrukcja grupy żołnierzy zaproponowana przez Biona zakładająca jej homogenność w celu rozpoznania podstawowych zasad funkcjonowania i oczekiwań grupy, jest uważana przez Prowadzącą za odtworzenie kontekstu wojennego, który był przyczyną traumy, ale jednocześnie  początkiem  rekonstrukcji tego, co zostało tam utracone (np. poczucia jedności czy ducha grupowego wśród żołnierzy). W kontekście grupy homogennej duch grupowy, uważany za podstawę grupy, rozwija się szybciej niż w parze analitycznej czy grupie mieszanej, a pojawiająca się treść jest bardziej dramatyczna. To właśnie wydaje się generować źródła i procesy transformacyjne.

© 2015 Instytut Analizy Grupowej. All Rights Reserved.
Opracowanie – Prekursor